اطلاع رسانی درخصوص قوانین احصاء شده مخل تولید
۱۳۹۷-۰۲-۲۶
برگزاری نمایشگاه، اعزام هیأت تجاری و صادرات
۱۳۹۷-۰۲-۳۰

معاون استاندار ساراتوف خواستار شد: توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری مازندران و سارتوف

 

معاون استاندار ساراتوف خواستار شد:

توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری مازندران و سارتوف

معاون استاندار ساراتوف فدراسیون روسیه با اشاره به نگاه ویژه روسیه برای توسعه روابط همه جانبه با ایران، خواستار رشد مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی و گردشگری با مازندران شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران، الکسی سترلنیکوف در نشست با فعالان اقتصادی استان در سالن کنفرانس منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر، شناخت بهتر و بیشتر بازرگانان و مسئولان تجاری دو استان را یکی از اهداف سفر به مازندران برشمرد و افزود: باید با در نظر گرفتن تمامی مسایل تدابیر لازم برای رفع موانع در توسعه همه جانبه اتخاذ نمود.

معاون استاندار ساراتف روسیه گفت: استان ساراتف در زمینه تولید غلات، روغن گیاهی و ماشین آلات سنگین فعال است و می تواند با فراهم شدن بسترها در این بخش مبادلات بالایی را با مازندران داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: استان ساراتف چهارمین استان تولید کننده غلات، ذرت و سویا در روسیه است که امروز نیز در زمینه صادرات روغن آفتابگردان به ایران فعالیت داریم. وی طراحی و ساخت واگن قطار، صنعت متالوژی، ساخت وسایل خانگی همچون دستگاههای برق و گرمایشی و پتروشیمی را از دیگر بخش های فعال در این استان بر شمرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران هم در این نشست گفت: بزودی تفاهم نامه همکاری در حوزه های مختلف اقتصادی میان استان های ساراتف روسیه و مازندران امضا می شود.

حسن خیریانپور با اعلام این مطلب افزود:‌ این تفاهم نامه درپی یادداشت و انعقاد قراردادهایی برای همکاری در حوزه اقتصادی در جریان سفرهای طرفین روسی و مازنی به این استان ها داشتند ظرف ۲ ماه آینده امضا می شود.

وی یکی از اهداف حضور۲ هیات روسی به این استان را فعال سازی دیپلماسی میان روسیه و مازندران معرفی کرد .

خیریانپور ادامه داد :‌ استان های ساراتف و ولگا گراد روسیه از لحاظ تجاری ، فرهنگی ، علمی و گردشگری شرائط خوبی دارند .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با اشاره به موقعیت اقتصادی و کشاورزی استان ساراتوف گفت : استان ساراتف روسیه به علت واقع شدن در کنار رودخانه ولگا می تواند دریای خزر را به دریای سیاه پیوند دهد و چنین موقعیتی از لحاظ اقتصادی باعث تعمیق روابط بیشتر میان روسیه و مازندران می شود.

وی، تولید مقدار ۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی مانند مرکبات ، برنج ، گل و گیاه زینتی ، دارویی ، ‌لبنیات ، گوشت مرغ ، ماهی ونیز جاذبه های طبیعی و گردشگری نظیر جنگل ، دریا و نیز آثار تاریخی و فرهنگی را از دیگر توانمندی های مازندران برشمرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با برخورداری مازندران از زیرساخت هایی مانند سه بندر تجاری ، راه آهن و سه فرودگاه شاهد گسترش مبادلات تجاری و نیز همکارهای در حوزه گردشگری بین استان های ساراتف روسیه و مازندران باشیم .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران هم در این نشست گفت :‌ باتوجه به روابط سیاسی و اقتصادی دیرینه میان ایران و روسیه نکته ای که دراین نشست باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد بررسی مشکلات پیش پای فعالان اقتصادی و برنامه ریزی برای حل آن است.

عبداله مهاجر دارابی افزود :‌ مسأله دیگر آنکه استان ساراتف روسیه نیز به دلیل همسایگی نیز با مازندران می تواند بخشی از کالاهای مورد نیاز این استان مانند غلات و دانه های روغنی را تامین کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران گفت: استان مازندران توان صادرات انواع محصولات کشاورزی به ارزش حدود ۵۰۰ میلیون دلار در سال به روسیه را دارد و امیدوارم با رفع برخی از مشکلات پیش روی بویژه در حوزه گمرکی چنین اتفاقی بزودی در مازندران شاهد باشیم ضمن آنکه فعالان بخش خصوصی نیز آمادگی دارند نمایشگاهی را دراستان ساراتف روسیه دایر کنند.