برگزاری نمایشگاه و مجمع هیأت موسس
۱۳۹۷-۰۲-۰۸
انتخاب واحدهای نمونه صنعتی و پیشکسوت و تکمیل فرم در سال ۱۳۹۷
۱۳۹۷-۰۲-۱۰

استاندار در جمع فعالان اقتصادی: مازندران برای صادرات با تعرفه ترجیحی به اوراسیا آماده می شود

استاندار در جمع فعالان اقتصادی:

مازندران برای صادرات با تعرفه ترجیحی به اوراسیا آماده می شود

 

استاندار مازندران از متولیان صادرات در بخش خصوصی خواست تا برنامه های خود را برای صدور کالاهای تولیدی استان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از اعمال تعرفه های ترجیحی برای جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک آماده کنند .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران، محمد اسلامی در نشست بررسی مشکلات اقتصادی واحدهای تولیدی و صنعتی استان که با حضور اعضای مجمع نمایندگان، مدیران
دستگاه های اجرایی و اعضای اتاق بازرگانی استان برگزار شد ، گفت : بزودی با عضویت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، صادرات محصولات ایرانی به کشورهای عضو این اتحادیه مشمول تعرفه ترجیحی می شود .

وی افزود : توافق کلی بر روی محصولات صادراتی که مشمول تعرفه ترجیحی می شود ، انجام شده است .

برقراری تعرفه تجارت ترجیحی بین کشورها که معمولا با کاهش تعرفه واردات و حقوق گمرکی همراه است ، یکی از روش های مهم برای گسترش مبادلات تجاری و رونق اقتصادی محسوب
می شود.

در این روش براساس توافقی که بین دولت ها صورت می گیرد ، تعدادی از کالاهای مهم و اصلی از کاهش و یا تخفیف عوارض گمرکی برخوردار می شوند. این اقدام باعث می شود که کالا با قیمت مناسبتری به بازار هدف برسد و قدرت رقابت پذیری آن بیشتر شود.

ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال گذشته در خصوص ۵۳۰ قلم کالای صنعتی که شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات می شود، در ایروان پایتخت ارمنستان به توافق رسیدند.

پیش نویس این توافق پارسال در ایروان پایتخت ارمنستان به امضای ‘ مجتبی خسروتاج ‘ قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت و ‘ ورونیکا نیکیشینا ‘ وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا رسید.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا (Eurasian Economic Union ) که از جامعه اقتصادی اوراسیا ریشه می گیرد ، در سال ۲۰۱۵ با امضای بلاروس ، قزاقستان و روسیه آغاز به کار کرد. قرقیزستان و ارمنستان هم اندکی بعد در همین سال به عضویت کامل این اتحادیه درآمدند.

مذاکره ایران برای عضویت ایران در این اتحادیه از ۲ سال پیش با تمرکز بر اعمال تعرفه های ترجیحی شروع شد و اوایل امسال نیز سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی احتمالا در نشست ماه اردیبهشت جاری به این اتحادیه خواهد پیوست .

نشست اعضای اتحادیه قرار است بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اردیبهشت ماه جاری در قزاقستان برگزار شود و یکی از برنامه های کاری اجلاس نخست وزیران کشورهای عضو ، موضوع موافقتنامه تعرفه ترجیحی ایران و اوراسیا است که باید به امضای نهایی برسد.

اجرایی شدن عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، تاثیر بسزایی در روان سازی تجارت منطقه ای بر جای می گذارد و با کاهش تعرفه های گمرکی به توسعه مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا کمک زیادی می کند.

 

 تحقق صادرات سه میلیاردی مازندران با نگاه به اوراسیا

 

استاندار مازندران بر ضرورت برنامه ریزی همه جانبه برای تحقق هدفگیری سه میلیارد دلاری صادرات استان با نگاه به بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد و گفت : با برداشتن تعرفه ترجیحی از محصولات صادراتی ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر ، روند صادرات کالاهای ایرانی به این کشورها به خصوص تجار مازنی باید افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در مازندران افزود: نبود تعرفه ترجیحی برای صادرات محصولات ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، قیمت کالاهای تولیدی ما را برای صادرات به این کشور گران تر می کرد و قدرت رقابت را با سایر کشورهای رقیب صادرکننده به روسیه و اوراسیا کاهش می داد.

وی تاکید کرد : با برداشته شدن تعرفه ترجیحی به نظر می رسد راه برای صادرات محصولات ایرانی به روسیه و کشورهای ارواسیا باز شود و تجار مازندرانی باید از این فرصت طلایی استفاده کنند.
رئیس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در مازندران گفت : برنامه هدف صادراتی این استان تا پایان برنامه ششم سه میلیارد دلار تعیین شده است و اتاق بازرگانی برای تحقق این سیاست صادراتی باید برنامه خود را ارائه دهد.

اسلامی افزود : محور اصلی صادرات در استان ها ، اتاق بازرگانی است و این اتاق باید برای تحقق هدف صادراتی استان برنامه داشته باشد و دستگاههای اجرایی نیز باید در اجرای این برنامه کمک کار اتاق باشند.

مازندران در سال گذشته ۳۶۰ میلیون دلار کالا به کشورهای هدف صادر کرد.

 

ایجاد خط اعتباری صادراتی

 

استاندار مازندران مهم ترین مشکل در صادرات این خطه شمال کشور را نبود شرکت های بزرگ صادراتی ، خرد بودن صادرات و اتکا آن به پول نقد اعلام کرد.

اسلامی اظهار داشت : برای رفع مشکل نقدینگی در صادرات به خصوص مبادلات بانکی ، باید تجار ایرانی خط اعتباری را با سایر تجار هدف صادراتی تشکیل دهند.

وی جایگزین شدن پول ملی کشورهای ترکیه ، ایران و روسیه را در زمینه صادرات از مهم ترین توافق نشست اخیر روسای این سه کشور اعلام کرد وگفت : باید این طرح برای عراق به عنوان دیگر شریک صادراتی ایران به خصوص برای تجار مازندران عملیاتی شود.
 بالا بودن سود بانکی ، پاشنه آشیل صادرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران هم در این نشست بالا بودن نرخ سود بانکی و مالیات بر ارزش افزوده را مهم ترین مشکل پیش روی صادرات استان اعلام کرد.
عبداله مهاجر دارابی گفت : در شرایطی که نرخ تورم در کشور از سوی بانک مرکزی ۱۰ درصد تخمین زده می شود ، دریافت نرخ سود ۱۸ درصدی باعث گرانتر شدن محصولات تولیدی ایرانی و کم شدن قدرت رقابت آنها می شود.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مازندران  با اشاره به شعار سال ۹۷ در حمایت از کالای ایرانی ، خواهان تجدیدنظر در زمینه نرخ سود بانکی و ارزش افزوده شد.

 

مشکل کم آبی در اراضی کشاورزی مازندران جدی است

 

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با تاکید بر مدیریت منابع آب در اراضی استان گفت: مشکل کم آبی در اراضی کشاورزی مازندران جدی است.

عبداله رضیان در نشست بررسی مسائل و مشکلات تولیدی، اقتصادی مازندران اظهار داشت: این نشست و هم اندیشی می‌تواند مسیر توسعه را در استان تقویت کند و باید تداوم داشته باشد.

رضیان افزود: مازندران دارای ظرفیت‌های فراوانی است که دستاورد این نشست مشورتی، مسائل نظارتی و اطلاع یابی است.

نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در مجلس بیان کرد: امسال که طبق فرمایش مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد، باید راهکارهای محلی را پیگیر باشیم.

رضیان گفت: آب پایه و محور کشاورزی است که با ساخت سد و سدهای پلاستیکی در رودخانه‌ها مشکل کم آبی را کم کنیم.

وی بیان کرد: مازندران دارای تنوع محصولات تولیدی در بخش‌های کشاورزی و باغی است که باید برای برندسازی اقدام کرد و در زمینه کسب وکار نوپا و فناورانه جهت توانمندی استفاده کنیم.

رضیان تصریح کرد: محورهایی مانند تاثیر اقتصاد مقاومتی در استان، تسهیل مقررات و قوانین، حذف پاسخ به استعلامات، بانک جامع اطلاعات واردات و صادرات مورد بررسی قرار گرفت تا شاهد توانمندی در حوزه صنعت ،آموزش و دیگر بخش‌ها باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران خاطرنشان کرد: هزار میلیارد برای توسعه اشتغال روستایی در استان فراهم شد و باید پیگیر شویم و  بهبود محبط کسب و کار، شورای گفت‌گو دولت و بخش خصوصی، موانع کسب و کار در استان در برنامه ششم تدوین شد که با هدف گذاری درست می توانیم به اهداف برسیم

 

 

ایران صد و هفتاد و پنجمین کشور صادرکننده محصولات کشاورزی دنیا است

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر ارتقا سطح صادرات محصولات کشاورزی گفت: ایران صد و هفتاد و پنجمین کشور صادرکننده محصولات کشاورزی دنیا است.

علی محمد شاعری اظهار داشت: ایران در بخش کشاوری رتبه دوزادهم را در دنیا دارد اما متاسفانه در صادرات ایران رتبه ۱۷۵ را دارد که در چهار سال اخیر ۲۰ درصد رشد تولید داشتیم اما مشکل ما در بخش کشاورزی به دلیل سو مدیریت به ویژه در بازار است.

وی افزود: آب موضوع بسیار مهم بوده که روش آن در برنامه ششم و استفاده از سامانه نوین آبیاری مشخص شد و ۱۰ درصد سالانه سطح برخورداری فاضلاب تکلیف باید افزایش یابد.

شاعری بیان کرد: با توجه به داشتن طبیعت زیبا در استان قانون تنفس جنگل را تصویب کردیم و انتقال آب به سمنان ممنوع شد که با توجه به ۲۰ درصد سرمایه‌گذاری در بخش تسهیلات امسال ۶۰۰ میلیارد بوه که باید سهم مازندران مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی در کشور تصویب شد گفت:  باید سهم مازندران در این بخش مشخص شود.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیش از ۲۰ میلیون تن محصولات دستکاری شده ژنتیکی وارد کشور می‌شود که امنیت غذایی و سلامت را به خطر می‌اندازد.

شاعری گفت: در مجلس از واردات بی‌رویه برنج به کشور از کشاورز دفاع کردیم و قیمت این محصول به نفع کشاورزان بوده است.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس گفت: تولید کار مقدسی است که باید موانع تولید به درستی برطرف شود.

ولی اله نانواکناری افزود: استان مازندران دارای ظرفیت خوبی در جهت تولید بوده که باید برای این نشست کمیته‌ها تشکیل و مسئولیت هر کمیته مشخص شود و مواردی که مربوط به نمایندگان است به نمایندگان واگذار شود./